porady architekta błędy pokoik dziecięcy

5 BŁĘDÓW, których nie możesz popełnić, projektując dziecięcy pokój

Nasz ukochany architekt, Bogna Pilch, która zaprojektowała już dziesiątki pokoików dziecięcych dzieli się swoimi pięciowa złotymi zasadami, których… nie należy przestrzegać, kiedy planujemy pokoik dla maluszka. “Zapamiętajcie te pięć reguł, a ułatwi to zarządzanie przestrzenią dziecka na kolejnych kilka lat. I pozwoli zaoszczędzić troszkę środków, bo każe przemeblowanie to przecież kolejny koszt.”

Czego się wystrzegać?

1. BRAK MIEJSCA DO PRZECHOWYWANIA Każdego dziecko ma mnóstwo zabawek, a z wiekiem tylko ich przybywa. Półki, otwarte regały eksponują to co chcemy pokazać, ale też to … co chcielibyśmy ukryć. Zadbaj, żeby półki miały pojemniki do przechowywania, a szafeczki drzwi, które można zamknąć. Dzięki temu dziecku będzie łatwiej sprzątać i zapanować nad chaosem 🙂

2. ZBYT KRZYKLIWE KOLORY Kolory są fajne, w pokoju dziecka można szaleć. Ale zamiast krzykliwego różu czy czerwieni na ścianach postaw na delikatne, neutralne kolory, które tworzą bazę. Dobierz tapetę na jedną ze ścian oraz kolorowe dodatki. Dzięki temu pokój nie będzie męczył wzroku ani nie sprawi wrażenia zabałaganionego. Nadmiar bodźców wpływa na problemy z koncentracją. 

3. BRAK ZACIEMNIENIA Każdy z nas chce, żeby pokój był jasny i wpadało do niego duża słońca. Ale nie możemy zapomnieć o drugiej funkcji pokoju czyli snu/relaksuj. Udowodniono ze jasność w pokoju wpływa na jakość snu, a więc im ciemniej tym lepiej. Zadbaj, żeby w pokoiku znalazły się zaciemniające rolety albo zasłony.

4. MEBLE, Z KTÓRYCH DZIECI ZA SZYBKO WYROSNĄ Często kupując meble kierujemy się wyborem na ‘teraz’ nie myśląc o tym, czy dziecko będzie się dobrze czuło w pokoju za 3-5lat. Postawmy na meble, które rosną razem z dzieckiem. Łóżeczko niemowlęce z funkcją rozsuwania czy komoda z demontowanym przewijakiem to tylko niektóre z mebli nad którymi warto się zastanowić w pierwszym wyborze.

zeszyt zadań

5. BRAK WYDZIELONYCH STREF Nawet w małym pokoiku jesteśmy w stanie wydzielić strefę snu/relaksu oraz zabawy/nauki. Dzięki temu dziecku będzie łatwiej skoncentrować się na tym czym zajmuje się w danej chwili. Łatwiej będzie mu usnąć nie mając przy sobie całego arsenału klocków lego .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *